Jump to content

Oyunda Gördüğümüz Eksiklikler ve İsteklerimiz.

• Please log in to reply
4 replies to this topic

HAYALET-77 #1 Posted 10 July 2017 - 01:28 PM

Private

• Players
  • 2860 battles
  • 4
  • [ALTAY]

Öncelikle herkese merhaba.

Yazı uzun olacağından dolayı herkesten özür dilerim öncelikle.

Oyuna aktif olarak başlayışım 45 günü geçmiştir. İyi bir tank oyuncusu da değilim zaten sadece sevdiğim arkadaşlarımla ortak paylaşımım olsun diye oynuyorum :) Ücretsiz oyunlar içinde şimdiye kadar bilgisayar ve konsolda gördüğüm en kaliteli,detaylı,grafik olsun oynama mekaniği olsun ve bağlayıcılığı yüksek olan oyunlardan bir tanesi .Hatta ücretli oyunları bile bu anlamda geride bırakabilir.Ve bize bu güzel oyunu ücretsiz deneyimleme imkanı sunan firmaya teşekkür ederim.

Her güzel şeyin bir kusuru olduğu gibi bu güzelliğinde birçok kusuru bulunmakta. Bunları kendimce paylaşmak istiyorum. Amacım hem bizlere ayrılan konsol forumunda bir hareketlilik olsun hem de benden daha tecrübeli kişilerin de yorumlarıyla katkıda bulunmasını sağlamak, çünkü bilgisayar platformuna göre bizim forumumuz resmen ölü. Bilgisayar forumunda kullanıcılar birlik olup şikayetlerini dile getirip belki tamamı olmasa bile bazı noktalarda istedikleri değişiklikleri firmaya yaptırabiliyorlar.Bizimde aynı tepki ve katkıda bulunmamız gerektiğini düşünmekteyim. Katılmak katılmamak sizlere kalmış.

-oyun içi ücretli içeriklerin %90’ı  gerektiğinden pahalı.

*premium tanklar hak ettiğinin üzerinde pahalı.bir premium tank neredeyse ücretli satılan oyunlarla aynı ücrete geliyor.

*premium üyelik ve keza aynı şekilde yine fiyatı çok yüksek.

*altın satış ücreti çok yüksek.

Bu sevdiğimiz oyunun yapımcı firması fiyatlarda anlık-günlük-haftalık-aylık %10-20-40-50 indirimler yapmak yerine ciddi anlamda fiyatları aşağı çekse şuan kazandığından daha fazla kazanacaktır talep sayısını arttıracağı için. Müşteriyi sürekli yüksek fiyat paritesiyle korkutmayın kaçırtmayın :) 

-oyunda 10. Seviye tank geliştirmek olması gerekenden daha yorucu.

*yeni-eski tüm oyuncular için geçerli olduğunu düşünüyorum.Çevremde gördüğüm tüm eski oyuncular şuan beğendikleri-istedikleri farklı bir 10. seviye tank geliştirmeye –aman benden uzak dursun bıktım- görüşündeler. Geliştiren ise sırf arkadaş baskısından –gel beraber oynarız- diye kıramadığından hevessiz şekilde yapmakta. Yeni oyuncu ise zaten ilk tankta duvara vurmuş gibi J

Bir oyunda gelişim tabiiki çok kolay olmamalı belirli bir seviye zorlanacak ki oyunda ustalaşıp becerisi de gelişecek ve ayrıca bu gelişim zorluğu olacak ki online oyuncu sayısı sürekli yüksek seviyede kalsın. Fakat bunu yaparken oyuncu yorulmamalı. Çünkü oynayanlar sadece oyuncu değil, her birimiz potansiyel müşteriyiz. Nasıl ki bir mağazadan alışveriş yaparken yardımcı olan kişi istediğin ürünü depodan sürekli geç getirirse sıkılır ve başka yerden alışveriş yapmaya gidersin, oyun sektöründe de bence daha fazla  geçerli bu çünkü oyuncu işten-okuldan kalan kısıtlı zamanını buraya ayırıyor.En azından gelişim için gerekli DP puanlamasının %25 aşağıda olması eski-yeni tüm oyuncuların farklı tank modellerini de geliştirmesine o modellerle oynamasa bile koleksiyonuna eklemesine sebep verir ve yeni oyuncu yorulmaz etrafında bu oyunu oynamayan arkadaşlarını oyuna çeker( zamanım yok senin gibi bu kadar zaman ayırıp tank geliştirmekle uğraşamam diyemez)  eski oyuncu da hevesini kaybetmez ve online olan oyuncu sayısı da yüksek seviyede kalır .

- harita ve eşleştirme  sistemi.

*öncelikle oyunda harita çeşitliliği gerçekten fazla, oyuna başlamadan önce araştırınca harita sayısına hayran kalıyorsunuz. Oyuna başlayınca aynı olgu geçerli değil. Günde 4-5 saat en az tank geliştirmek için oynayacaksın fakat 3-5 haritada sıkışıp kalacaksın. Yeni oyuncu için bir seviyeye kadar iyi çünkü haritayı öğrenmesi kolaylaşıyor. Ancak devamı herkese bıkkınlık veriyor. Sürekli olarak onca harita seçeneği varken 3-5 haritada kısır döngü olayı sıkıntı. Hani her seviyeye her harita çıkmıyor diyen eski oyuncular var doğrudur fakat bu denli bir kısır döngü kesinlikle can sıkıcıdır herkes için.

*eşleştirme ise bence tüm oyuncuların en şikayetçi olduğu konu olabilir J Oyun rehberlerinde baktığımızda eşleştirme sistemi teoride olması gerektiği gibi. Elden geldiğince aynı seviye oyuncuları çoğunluk olarak beraber oynatmak.Buraya kadar harika lakin iş pratiğe gelince öyle olmuyor.Yeni-eski oyuncu olsun, eski oyuncu olup farklı bir tank geliştiren olsun eşleştirme olayı yüzünden bir defa daha yoruluyor. Üretici firmaya yapılan şikayetlere yapılan cevaplama ise belli – linkle eşleştirme sistemini anlatan yerin ismi ve sonunda online olan oyuncu sayısı neyi gerektiriyorsa beklemeyin diye hızla oyuna girmeniz sağlanıyor- gibi gibi gibi…. E adamlar da doğru diyor yapacak bir şey yok oyuncu sayısı az ise eşleşme algoritması beklemeyin diye oyuna sokuyor. Buradaki asıl sorun eşleşme sisteminden ziyade online oyuncu sayısı. Ben defalarca 6. ve 7. seviye orta tankın 10. seviye tankların olduğu savaşlarda gördüm(o tankların en yüksek seviye gördüğü tank 8-9 sistemden baktığım öyle diyordu) E siz firma olarak oyuncuları yani biz müşterilerinizi  ücretli ve ücretsiz(tank geliştirme) içeriklere ulaşması için bu kadar yorarsanız ne yeni oyuncu kazanabilirsiniz, ne de eski oyuncularınızı elinizde tutup her seviyede onların oynama süresini yüksek seviyede tutabilirsiniz.Bu sebepten de eşleştirmeler sürekli adaletsiz şekle dönüşür maalesef.   

* Şans Faktörünün işleyişi (rng deniyor yanılmıyorsam)

* Şans faktöründe -25,+25 oranı mevcut ve hem bilgisayar hemde konsol tarafında bu oranı oyuncular fazla bulmakta.

-konsol kullanıcılarına sunulan oyun seçenekleri ve oyun içi arayüz özellikleri bilgisayar kullanıcılarına göre son derece düşük.

* Bilgisayar kullanıcı tarafına baktığımız zaman farklı birçok içerik,savaş türü, etkinlik ve tank çeşidi bulunmakta. Konsol tarafı ise bilgisayara göre sanki mobil uygulama gibi daha basit standart görünmekte. Bana kalırsa konsol tarafına da bu yönde iyileştirmeler mutlaka yapılmalı. Çünkü xbox olsun ps4 olsun her geçen yıl satış rakamlarını arttırırken, bu oyunun bilgisayar versiyonunun gerisinde bir görüntü sergilemesi bu alandaki payını geriye götürür. Artık oyun sektöründe liderliği açık dünya teması almakta. Burada açık dünyadan kasıt bir haritanın bilmem kaç km kare olmasından ziyade kullanıcıya daha fazla çeşitlilik sunabilmesi. Eğer sen bu çeşitliliği sağlamayıp kullanıcıları sürekli aynı kalıplarda aynı oynanışa sabitlemeye çalışırsan olmaz. En son 35gb bir güncelleme geldi. Bir çoğumuz ilk bu rakamı gördüğümüzde -acaba bilgisayarda olan klan savaşları geldi mi, acaba bilgisayarda olan tanklar haritalar geldi mi- gibi düşünmüşüzdür. Fakat duyuruyu okuyunca -pekte bir şey yokmuş- 'a yakın düşüncelere girdik. Firma açısından bakarsan o kadar yüksek bir veri asla boş değil teknik olarak ve haklılar da, ancak biz oyuncular-müşteriler de haklıyız yenilikleri daha çok istiyor bilgisayar platformunda gördüklerimizi o 35gb verinin içinde konsolda da istiyoruz . 

Hani en basit bu farkı görebileceğimiz kısmı bilgisayar forum sayfasındaki katılım oranı ile konsol kısmındaki katılım sayılarına baktığımızda en başta da söylediğim gibi resmen ölü durumda bizim forumumuz. Fakat böyle olmasının sebebi kullanıcı değil.Kullandıran kısım cazip seçenekler sunmaması belirli bir standarttan belirli bir alışkanlıktan öteye geçmemesi.Bir örnek gerekirse ticari açıdan belirtiyorum oyun kıyaslaması değil kesinlikle     xxx isminde bir oyun satışa çıkalı 5 yıl olmuş neredeyse ve fiyat olarakta yüksek olmasına rağmen online kısmı sürekli yeni mücadeleler ekleyip oyuncuların seviye atlamasında oyun içi para kazanmasını sağlayan etkinlikler kazandırabiliyor. Bu sebeple adamlar hem oyun satıyor hem yeni oyuncu kazanıyor hemde eski oyuncuların isteğini online süresini yüksek tutuyor.

- Konsol-bilgisayar arasında hesap transferi yapılmalı.

* Birçoğumuzda hem konsol hemde bilgisayar bulunmakta. Bu oyunun güzel tarafı sistem gereksinimi olarak orta seviyenin biraz altındaki bilgisayarda bile oynayabiliyoruz. E birde hesap transferi olsa da iş için, tatil için bir yerlere gittiğimizde de rahatlıkla girip oynayabilsek bu sayede de online oyuncu sayısına fazladan bir katkı sunabilsek  J  

Sonuç olarak bence gerçekten harika temelleri olan, ciddi bir mühendislik geliştirmeleriyle her açının farklı tepkisini gördüğümüz bir oynanışa sahip bu güzel ve yüksek bağımlılık yaratması gereken potansiyele sahip oyunun daha fazla tercih edilmesi için aktif oyuncuların yeni oyuncular kazandırıp keyifle oynamasından yanayım. Düşüncelerimi uzun uzun  sebepleriyle birlikte aktardım sizler için saçmada gelebilir saygı duyarım, artık bu kadar uzun olduğu için kusura bakmayın. Maksadım oyunu kötülemek değil, hep birlikte fikirlerimizi daha fazla paylaşıp üretici firmanın bunları dikkate almasını sağlamak. Çünkü ben bu oyunu oynanmasının daha cazip hale gelmesini daha fazla insanın oynamasını ve bu sayede herkesin keyifle oyun oynamasını istiyorum.

Herkese saygılar sevgilerle.

Belki Dünyayı Değiştiremeyebilirim, Fakat İyiliklere Sebep Olabilirim.......

bbzep #2 Posted 13 July 2017 - 12:53 AM

Corporal

• Players
  • 9599 battles
  • 11
  • [ATA]

Merhaba,

Herkesin sorunlarını ve isteklerini özetleyen bir yazı olmuş, emeğine sağlık. Bunun bir oyun olduğunu unutmadan, düşmanlıklardan uzak oyunlar oynamak dileğiyle.

Teşekkürler.

Posted Image

Edited by bbzep, 13 July 2017 - 01:44 AM.

anildogan_41 #3 Posted 13 July 2017 - 12:00 PM

Private

• Players
  • 9347 battles
  • 3
  • [ATA]

Kolay gelsin,

Bahsetmiş olduğun çoğu konuda haklısın ama ;

- İçeriklerin pahalı olmasıyla başlayacak olursak , premium hesabı 5 sene öncesine kadar 20-22 TL ye sahip oluyprduk. Şimdi 35 Tl civarında. Neredeyse günlük 1 te ye tekabül ediyor. Buda bence çok büyük bi ücret değil. Sonuçta aldığımız hizmeti karşılıyor düşüncesindeyim. Paramızın euro karşısında nasıl bir değerde olduğunu düşünürsek normal gibi. Bu değer premium tanklarla aynı orantıda.

Online oyun konusunda baya bi geçmişim olduğu için şunu belirtmek istiyorum. Ps de rpg tarzında oyunları oynarken sadece orijinal serverda oynayabilmek için aylık 50-60 tl vermek zorunda kalıyorduk. Bunun geri dönüşümüde kaliteli hizmet ve güvenilirlikti.

- Pc deki hesabın konsollara aktarılmasının mantıklı bir açıklaması olamaz. Bende pc de oynadım , yıllarca adamlar emek harcayıp bir noktaya gelmiş hoppala bizim ps4 teki yeni başlayan adamların arasına düşerse adaletsizlik olacağı kanısındayım.

Bunların dışında , harita sisteminin iyileştirmeye ihtiyacı var. Senle aynı düşüncedeyim , sürekli aynı yerlerde oynamak zorunda kalıyoruz.

Tank eşleştirmede ise son gücellemeden sonra bi nebze eşitlenmiş gibi geldi bana.

Gün geçtikçe daha iyi hizmet alacağız umudundayım , sonuçta hiç bir yönetim müşterisini kaybetmek istemez.

Sizi rakip takımda görmek umuduyla ;) 

Sağlıcakla kalın

HAYALET-77 #4 Posted 13 July 2017 - 12:31 PM

Private

• Players
  • 2860 battles
  • 4
  • [ALTAY]

View Postbbzep, on 13 July 2017 - 12:53 AM, said:

Merhaba,

Herkesin sorunlarını ve isteklerini özetleyen bir yazı olmuş, emeğine sağlık. Bunun bir oyun olduğunu unutmadan, düşmanlıklardan uzak oyunlar oynamak dileğiyle.

Teşekkürler.

Posted Image

katılımın için teşekkürler. son cümlende senle aynı düşüncedeyim. iyi oyunlar.

HAYALET-77 #5 Posted 13 July 2017 - 12:56 PM

Private

• Players
  • 2860 battles
  • 4
  • [ALTAY]

View Postanildogan_41, on 13 July 2017 - 12:00 PM, said:

Kolay gelsin,

Bahsetmiş olduğun çoğu konuda haklısın ama ;

- İçeriklerin pahalı olmasıyla başlayacak olursak , premium hesabı 5 sene öncesine kadar 20-22 TL ye sahip oluyprduk. Şimdi 35 Tl civarında. Neredeyse günlük 1 te ye tekabül ediyor. Buda bence çok büyük bi ücret değil. Sonuçta aldığımız hizmeti karşılıyor düşüncesindeyim. Paramızın euro karşısında nasıl bir değerde olduğunu düşünürsek normal gibi. Bu değer premium tanklarla aynı orantıda.

Online oyun konusunda baya bi geçmişim olduğu için şunu belirtmek istiyorum. Ps de rpg tarzında oyunları oynarken sadece orijinal serverda oynayabilmek için aylık 50-60 tl vermek zorunda kalıyorduk. Bunun geri dönüşümüde kaliteli hizmet ve güvenilirlikti.

- Pc deki hesabın konsollara aktarılmasının mantıklı bir açıklaması olamaz. Bende pc de oynadım , yıllarca adamlar emek harcayıp bir noktaya gelmiş hoppala bizim ps4 teki yeni başlayan adamların arasına düşerse adaletsizlik olacağı kanısındayım.

Bunların dışında , harita sisteminin iyileştirmeye ihtiyacı var. Senle aynı düşüncedeyim , sürekli aynı yerlerde oynamak zorunda kalıyoruz.

Tank eşleştirmede ise son gücellemeden sonra bi nebze eşitlenmiş gibi geldi bana.

Gün geçtikçe daha iyi hizmet alacağız umudundayım , sonuçta hiç bir yönetim müşterisini kaybetmek istemez.

Sizi rakip takımda görmek umuduyla ;) 

Sağlıcakla kalın

Katılımın ve düşüncelerin için teşekkürler. En azından bize ait gibi görünen yerde bir iki yazı daha oldu şükürler olsun :)

Öncelikle evet günlük 1 TL kulağa hoş gelmekte, tıpkı günlük 5 TL'ye kredi veren banka reklamlardaki gibi. Yıllık dip toplama baktığımızda ikisi de yüksek kalıyor maalesef.180 günlük premium fiyatı 150 TL, varsa eğer yanlış hatırlamıyorsam 365 günlük fiyatı da 289 TL civarındaydı. Bu açıdan bakılınca her sene 1 yeni oyun almış gibi olmakta. Benim düşüncemde pahalı. Keza premium tanklarda aynı şekilde iyi olan 8. seviye premium tanklar 150 TL den ucuz yok ancak indirimde denk gelecek yada 4-5'li fırsat paketi alacaksın ki o da tek seferde -iyi olanı- 350-400 TL arasına geliyor. 

Benim bunları belirtme isteğim fiyatlar uygun olursa talep edilme oranı artar. talep edilme oranı arttığında insan para verdiği bir şeye daha fazla özen gösterir zaman ayırır ve oyuncu sayısı yükselir. Bu da daha iyi çalışan etkisi daha adil kalan bir eşleştirme sistemi sunar bizlere.

Hesap aktarmadaki söyleme sebebim de aynı şekilde oyuncu sayısı artsın eşleştirme daha adil olsun keyifle oyun oynayalım. Evet düşüncende haklılık payın var bizlerin en tecrübeli oyuncusu bile bilgisayar oyuncusundan geride. Ancak bilgisayar oyuncularının en az %80'i oyunu eklentilerle oynamakta. Daha geniş görüş açısı, ekstradan yakınlaştırma, anlık sayısal değerler vs. ve bizdeki oynanış mekaniğini de hesaba katarsak geriye sadece harita bilgisi kalmakta. E zaten o fark seninle benim aramda da var. sen haritada birçok detayı bilirken ben bilmediğim için bodoslama gidiyorum :) 

Gün geçtikçe daha iyi hizmet almamız da bizlerin elinde aslında. Bizler burada haklı-haksız, mantıklı-mantıksız, diye ayırt etmeden eleştirilerimizi fikirlerimizi sunarsak tartışırsak firmaya burada olduğumuzu hatırlatırız. Zaten bu firma şimdiye kadar gördüğüm müşteri ilişkileri bakımından en sıcak yaklaşımda bulunan firma. Yaptıkları güncellemeler de olsun, bilgisayar kullanıcıları forumunda olsun sürekli toplu talep-şikayet durumuna göre hareket ettiklerini belirtiyorlar. Bizlerde bu anlamda katılımlarda bulunursak iyi şekilde etkisini göreceğimize inanıyorum. 

Rakip takımlarda eşleşmeyi beklemek yerine, klanca karşılıklı savaşmak dileğiyle. 

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users