Jump to content

FCM 36 PaK 40

• This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

JanarPL #1 Posted 12 July 2017 - 08:28 AM

Sergeant

• Players
  • 14960 battles
  • 117

Siemanko czołgiści,

jako iż tytułowy niszczyciel premium 3 tieru może być nagrodą w nadchodzącym evencie, chciałbym poczytać opinie osób które go posiadają.

Generalnie przydałaby mi się premka francuska do szkolenia załogi (posiadam AMX CDC ale jeden to trochę mało), czy ten pojazd jest przyjemny w grze i można go traktować jako fun tank (takimi najlepiej robi mi się załogi)?

Dajcie znać jak oceniacie ten pojazd.

sccorp84 #2 Posted 12 July 2017 - 08:35 AM

First lieutenant

• Players
  • 16330 battles
  • 595
  • [RSPCT]

Nie nazwałbym go fun tankiem. Jest strasznie wolny i słaboskrętny. Ale działo i zasięg widzenia to mistrzostwo świata. Gdy wylosuje Cię na otwartą mapę (niezależnie od MM) wtedy jest to fun tank ;) 

Jeśli nie masz nic do szkolenia załogi francuskiej, nie zastanawiaj się, czołg się przyda.

Gdybym nie miał Paki w garażu zapewne celowałbym w ten czołg podczas eventu. Lajtów III poziomu już za dużo w garażu, Sexton brytyjski ponoć różni się detalami na niekorzyść w stosunku do amerykańskiego Sextona I więc PAKA to dobry wybór IMO.

Pozdrawiam!

Garage: X - Superconqueror, T-100 LT, Sheridan, Waffentrager auf E100; IX - T-54 ltwt, Waffentrager auf Pz.IV, Conqueror, AMX 13 90; VIII - UDES 03, LTTB, T-34Rhm.-Borsig Waffentrager, Jagdtiger 8.8, T-32, King Tiger, Rheinmetall Skorpion G, Chrysler KVII - E25, T29, T71E1 Lycan, Tiger 131; VI - T37, T-50-2, PudelMT25, Kaiju O-ICromwell B, Hellcat, T-34-85 RUDY, T-150, Sherman Fury; V - Pz.Kpfw. V/IV, Churchill III, KV-1 Captured, KV-1; IV - Honor T-28E F30Pz.Kpfw.B2 740(f)Vanquisher Sentinel AC1, Valentine IIIII - Pz.Kpfw. T15Pz.Kpfw. S35 739 (f), Sexton I, FCM 36Pak40, Blitzen MTLS, Grosstraktor-Krupp, M22 Locust-PS; II - TKS, Ashigaru Te-KeTomte L-60T1E6-PS

lugburza #3 Posted 12 July 2017 - 08:38 AM

Captain

• Players
  • 21758 battles
  • 1,797
  • [-WTH-]

Wbiłem na nim M'kę i sprzedałem.

Kupując miałem dokładnie te same założenia co Ty. Niestety, prędkość tego ustrojstwa mnie dobiła. Gdzie byś się nie wybrał, jesteś spóźniony. Osobiście - żadnej przyjemności grając nim nie miałem. 

Fun tankiem może być tylko wtedy, gdy jesteś cierpliwy i lubisz oglądać erozję głazów podczas deszczu - w PAK'u mniej więcej tak samo wolno trwa jego przemieszczanie.

Generalnie, odradzam jeśli lubisz dynamiczną grę na niskich tierach.

Szukasz dobrego klanu na XO? Napisz do mnie.

Twitch

Pawel Broda 73 #4 Posted 12 July 2017 - 09:39 AM

Major

• Players
  • 31389 battles
  • 6,652

FCM36Pak40

Niestety nie udało mi się zdobyć medlau Obrońców Rosieni.

Pojazd okazał się zbyt wolny i bitwa się skończyła.

U przeciwnika pozostała artyleria 1 szt i 1 podobny Fcm36Pak40.

Efekt Remis.

Prochorowka 12 1/2 fragów,  to maks jaki udało się wyciągnąc na tym pojeździe.

Szkoda, a była szansa na unikalny medal, do dziś pamiętam ten mecz.

Pojazd owszem jest wolny ale kto u licha zabroni pojazdom nieprzyjaciela wjeżdżać wprost pod Twoją lufę.

Skoro czerwoni mają wszędobylskie i szybkie czołgi lekkie to my w FCM36Pak40 zmuszenie jesteśmy szybko celować i prędko strzelać.

Ot i cała filozofia.

(No i cała furmanka farta też nie zawadzi, bo w składzie drużyny npla zazwyczaj 2-3 SPG stoją gdzieś na krańcu mapy).

Serdecznie polecam ten pojazd dla amatorów dobrych niszczycieli czołgów.

Zalecane wyposażenie to lorneta nożycowa oraz siatka kamuflująca oraz malowanie i perk kamuflaż.

Warto zabrać na pokład kilka pocisków APCR (gold premium) na kawuki różnej maści czy inne Matilda/Valentine/AMX40.

Wspaniale nadaje się do szkolenia załogi, warto szkolić na nim umiejętność Mentor (nawet do +30~40% PD szkolenia załogi od bazowego doświadczenia).

Jako że to już III tier można wykorzystywać operacje dzienne do zwiekszania tempa szkolenia załogi lub do zdobywania materiałów eksploatacyjnych i/lub "zaliczania" eventów.

Moim zdaniem warto "powalczyć" o ten pojazd.

Patt_Kamiko #5 Posted 12 July 2017 - 10:23 AM

Sergeant

• Players
  • 19977 battles
  • 103

Ja się z tym zgodzić nie mogę, pojazd ma swoje plusy, ale ma jeszcze dłuższą listę wad które powodują, że nie stoi on nawet koło dobrej niszczarki, a na pewno sam nią nie jest.

View PostPawel Broda 73, on 12 July 2017 - 09:39 AM, said:

Pojazd owszem jest wolny ale kto u licha zabroni pojazdom nieprzyjaciela wjeżdżać wprost pod Twoją lufę.

Skoro czerwoni mają wszędobylskie i szybkie czołgi lekkie to my w FCM36Pak40 zmuszenie jesteśmy szybko celować i prędko strzelać.

Ot i cała filozofia.

W tym rzecz, że to tak nie działa, wycelowanie w cokolwiek oznacza ruch całym pojazdem bo wychyły działa nie istnieją, zakres góra dół też szału nie robi. Żeby nadążyć za lajtem  trzeba obrócić za nim cały pojazd, po oddanym strzale żeby trafić go jeszcze raz , znowu trzeba obrócić cały pojazd bo wychyłu na 100% nie wystarczy, a to oznacza nowe skupianie.

View PostPawel Broda 73, on 12 July 2017 - 09:39 AM, said:

Zalecane wyposażenie to lorneta nożycowa oraz siatka kamuflująca oraz malowanie i perk kamuflaż.

Siatka jest całkowicie zbędna na tym wozie, powodem tego są oczywiście żałosne skosy działa, nieustanne kręcenie całym pojazdem powoduje, że siatka nie zdąży się włączyć. Czy walczysz na bliski dystans, czy trafiła się ta jedna „złota” runda gdzie masz klientów na długim dystansie to i tak kręcisz w kółko całym pojazdem.  Z tego samego powodu lorneta tez jest dosyć dyskusyjna, chyba już lepsze stałe 10% na dodatkowej optyce.

Jeśli chodzi o dobre Francuzy to dla mnie tylko CDC, akurat ja medami nie lubię grać, ale na tym wozie praktycznie nie ma złych rund. Wystarczy byle co zrobić, kilka bułek zapakować, coś zaspotować i worek srebra przywozi. Bardzo dobrze radzi sobie na wszystkich rozdaniach, także na +2, działo ma jedną genialną cechę, lubi podpalać.

Grisza2000 #6 Posted 12 July 2017 - 11:08 AM

Major

• Players
  • 18606 battles
  • 2,487

Jeśli chodzi o Pak-a, to po mojemu:

- Na pewno ciekawym pojazdem jest.

- Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, bo faktycznie bardziej stoi niż jedzie i trzeba to brać pod uwagę.

- Nie jest prosto trafić jadące LT, bo każdy obrót powoduje rozjechanie celownika i jest to rzeczywisty problem można się wystrzelać bez trafienia.

- Jeśli uda się grać na dystans, a po drugiej stronie są mniej zwinne pojazdy III/IV tier, to można zrobić sieczkę.

- Jeśli jednak dojdzie do walki na bliski dystans, to jedyne, co pozostaje, to patrzeć, jak inni nas objeżdżają.

- Z wyposażenia, to siatka jest faktycznie niepotrzebna, ale już lornetka tak, bo w części przypadków zamiast strzelać lepiej jest poświecić. Dlatego ja bym doradzał: lornetka, optyka i coś trzeciego (z braku lepszych można tę siatkę, albo osłonę).

- O perkach trudno coś pisać, bo III tier używany jest raczej do wyszkolenia tych pierwszych niż późniejszych, więc zazwyczaj jeździ się na niemal gołej załodze. A jeśli szkoli się lepsze załogi, to przecież nikt nie będzie co chwila zmieniał posiadanego tam zestawu. Jeśli już, to na raczej w takiej kolejności: kamo (na żarówka), kamo (na braterstwo), kamo, hamowanie sprzęgłem, rozeznanie (na tłumik), rozeznanie. Strzał z biodra nic nie da, bo wychyłu niemal nie mamy, a przy obrocie pojazdu to nie działa.

Podsumowując:

- Uważam, że można kupić, jeśli ktoś chce mieć coś niskotierowego do szkolenia załóg FR. FCM ma jednak tylko standardowy bonus XP dla III tieru, czyli +60%, więc nie ma się czym podniecać.

- Osobiście, po kupnie AMX Chaffie porzuciłem jazdę na FCM-ie, bo Chaffie ma znacznie szybsze tempo szkolenia załóg (nie dość, że na VI tierze wpada więcej bazowego XP, to do tego dochodzi +50% bonus XP oraz extra +20% bonus CrewXP).

- Jeśli porównywać do innych TD III tieru, to zdecydowanie zamiast FCM wybieram SU-76i.

- Jeśli jednak miałbym wybierać pomiędzy trzema pojazdami na event Dunkierka, to wybrałbym FCM.

Tyle ode mnie.

Shame on you WG for what you did to EU-Forums!

JanarPL #7 Posted 12 July 2017 - 08:08 PM

Sergeant

• Players
  • 14960 battles
  • 117
Dzięki za komentarze. Chyba się zdecyduje i wybiorę właśnie ten pojazd.

PanTwardowski76 #8 Posted 14 July 2017 - 11:18 AM

Major

• Players
  • 23499 battles
  • 3,755
  • [BSNJ]

To fajny pojazd na ofwarte mapy, tam potrafi pokazac pazur, o ile nie musi jecbac zbyt daleko, bo sie strasznie meczy biedaczek. Trzeba uwazac na kamikadze w pz1c 

Co do map miejskich i kiepskich losowan to jest kiepsko i tyle. To pojazd majacy tyle zalet ile wad, niekiedy jest rewelacyjny a czesto tragiczny.

Garaż: T1E6X, T7Car, Locust, Blitzen, Chaffee, T37, T71, M41, Wilkołak, T49, M2 Medium, T69, T26E4, T54E1, Patton, T14, T29, T110E5, T57HT, M8A1, Wolverine, T67, Hellcat, T110E4, M40/M43 Criuser II, Matilda, VanquiserAC, Knight, Centiennial,Centurion I, Excelsior, Caernarvon, AT7, CharioteerSexton I, FV304, Crusarder SP, Pz 38H, Ru251, Pz.S35, T25, Pz IV, PzV/IV, ChampionE50M, Pz.B2 740(f),KW1CapturedHammer, TigerP, Tiger131, E75, E100, Hidden, JgPanter, E25, Rhm.-B.WT, WT auf E100, JgTiger, WT PzIV, GwPanter, GWTiger P,AMX ELC, AMX Chaffee, AMX 13 90, CDCBatChat25t, AMX50 100, AMX50B, FCM36P40, FCM50T, AC Mle.48, AMX50F155, Bat.Chat 155.55,  Valentine II, LLTB, T54 ltwt, T34-88Rudy, Ob.416, Motherland T54, Obiect 140T62A,  KW1, Bogatyr, KW1S, T150,  Churchill III, KW4, KW5, IS3, IS4IS7SU76iSU-122-44, Object 704,  Obiect 268, Obiect263, Su5,  WZ131, Type 59, Chi-He,  Chi-Nu-KaiKaiju, O-I, T34/100

CreakyOrangePL #9 Posted 19 July 2017 - 08:46 PM

Staff sergeant

• Players
  • 20252 battles
  • 387
Fajna ta Paka.
Wolny, ale jak pieprznie to klękajcie narody.
W sumie ta jego powolność mi nie przeszkadza, bo jego widzonko pozwala na przegląd dużej części mapy. Kilka bitew za mną i póki co jestem zadowolony. Nie wiem też, czy to norma, ale czołg często losuje na trójki. 

Dar Vader 70 PL #10 Posted 14 August 2017 - 09:49 AM

Corporal

• Players
  • 43861 battles
  • 64
Jedyny czołg przy którym się cieszę jak losuje mnie w dole tabeli byle była dobra mapa

hincul PL #11 Posted 06 September 2017 - 02:45 PM

Major

• WoTC Online Contributor
  • 54833 battles
  • 5,280
  • [-WTH-]

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users