Jump to content


Tortoise


 • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

Mazoch3k #1 Posted 14 October 2017 - 02:05 PM

  Staff sergeant

 • Players
 • 10450 battles
 • 297
 • [B_O_B]
 • Member since:
  03-18-2016

Temat poświęcony żółwikowi :) myślę, że na to zasługuje.

 

Pojawienie się koncepcji budowy czołgu szturmowego A39 Tortoise było adekwatnym założeniem programu budowy broni pancernej w latach 1939-45. W roku 1939 po rozpoczęciu II Wojny Światowej, brytyjscy wojskowi byli przekonani o tym że nastąpi powtórka wojny pozycyjnej. Te obawy przejawiano w budowie czołgów takich jak A20/A22(Churchill) oraz TOG. Pomysłodawcą koncepcji silnie opancerzonego i uzbrojonego pojazdu Tortoise – z ang. Żółw, był przyszły minister zaopatrzenia Duncan Sandy. Kontrakt na wdrążenie nowego projektu podpisano z firmą Nuffield Mechanization & Aero. Najważniejszymi założeniami w tym projekcie było opracowanie pojazdu uzbrojonego w długo lufowe działo 32-pdr(94 mm) i w pełni opancerzonego. Pancerz musiał być na tyle odporny by wytrzymać ostrzał z dowolnego niemieckiego ówczesnego kalibru przeciw pancernego.

 

 

Głównym uzbrojeniem było działo 32-pdr(94 mm) które zostało opracowane na bazie przeciwlotniczego działa 3,75 cala. Celownik optyczny został zamontowany po lewej stronie od działa. Amunicja była dwuczęściowa złożona z głowicy oraz ładunku miotającego. Amunicję przechowywano w tylnej części nadbudowy oraz w podłodze przedziału bojowego. Zapas amunicji wynosił 60 pocisków 94 mm. Dodatkowym uzbrojeniem były CKMy 7,92 mm Besa. Jeden CKM był zamontowany w jarzmi kulowym po lewej stronie od działa. Pozostałe dwa CKMy zamontowano w wieżyczce znajdującej się na dachu nadbudowy po prawej stronie. Ta wieżyczka została wyposażona w system blokady CKMów w sytuacji naprowadzenia ognia na konstrukcję pojazdu lub w przypadku otwartych włazów, dlatego CKMy miały spust elektryczny. Po lewej stronie znajdowała się wieżyczka obserwacyjna dowódcy, wyposażona w wizjery oraz binokularny peryskop sprzężony z optyką strzelca działa oraz strzelca CKMów. Na dachu nadbudowy znajdowały się również dwa włazy, trzy przyrządy obserwacyjne oraz anteny radiostacji No. 19.

 

 

Testy balistyczne przeprowadzono na poligonie. Początkowo strzelano do tarcz z odległości 2000 metrów. A39 okazał się być znakomitą platformą strzelniczą, działo wykazywało bardzo dobre właściwości balistyczne. Później w ramach celów użyto czołgów Sherman oraz Panther. Po trafieniu w Shermana jego przedni pancerz kadłuba został rozerwany. W przypadku czołgu Panter to z 1200 metrów trafienie w przedni pancerz spowodowało rozerwanie górnej części kadłuba oraz urwanie kawałka jarzma działa. W 1949 r. prototyp P1 był testowany pod kątem platformy artyleryjskiej. Do tej pory wojskowi mieli problem z klasyfikacją tego pojazdu, gdyż oryginalnie miał być to czołg szturmowy. Testy wykazały bardzo dobrą celność działa z drugiej strony pojazd miał problem z poruszaniem się. Nie wiedząc co zrobić z tymi pojazdami zdecydowano o przekazaniu ich na tymczasowe przechowanie. Lecz na początku lat 50 XX wieku rozpoczęto utylizację A39. Do naszych czasów ocalał jeden A39 Tortoise prototyp P1 który znajduje się w brytyjskim muzeum broni pancernej Bovington.

 

Więcej informacji u źródła na:

http://www.pancerium...le/a39-tortoise


Edited by Mazoch3k, 14 October 2017 - 02:08 PM.


Mazoch3k #2 Posted 14 October 2017 - 02:08 PM

  Staff sergeant

 • Players
 • 10450 battles
 • 297
 • [B_O_B]
 • Member since:
  03-18-20161 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users